Каляды разам з Маляванычам. Вечар шосты і сёмы

«Было тое ці не было, жыла аднойчы бедная жанчына. І быў у яе сын па імені Марці. Сумленны, шчыры быў гэты Марці. А да таго ж яшчэ такі разумны, спрытны, практычны ды знаходлівы, што погалас аб ім па ўсёй краіне прайшоў: на ўсё, маўляў, здатны Марці, за якую б справу ні ўзяўся. Дайшла яго слава і да караля. А быў той кароль зайздросны на рэдкасць: прыкра яму стала, што слава Марці зацямняе яго славу. І надумаўся кароль Марці перахітрыць...»

Усе вы, дзеці, ведаеце мядзведзя. I тое, што ён зімой у бярлозе спіць. А ці ведаеце, чаму? Калі не, тады паслухайце казку. Быў на нашай зямлі калісьці такі час (казачны, вядома), калі зімы наогул не было. I вясны не было, і восені таксама не існавала. Адно толькі лета цёплае тады на зямлі нашай беларускай заўжды панавала. I ўсім жыхарам бесклапотна ў той казачны час жылося...”

Куток беларускай мовы

157 постов217 подписчиков

Добавить пост

Правила сообщества

Запрещена политика в постах за исключением юмористических, исторических и околоисторических постов.

Запрещены (наказывается временным баном внутри сообщества):

ксенофобия, токсичность, провокации, расизм и шовинизм, экстремизм или подстрекательство к нему

Если вы заметили какое-либо нарушение, пожалуйста, напишите об этом @admoders.

1
Автор поста оценил этот комментарий

Дарагі мой чалавек, ну сурьёзна - у чым прыкол на Пікабу пісаць на мове? Для чаго? Ты зразумей мяне правільна, я не хацеў нікога пакрыўдзіць. Растлумач.


Раскажу, як я гэта бачыў, калі падпісваўся на групу.


Апавяданні пра мову, словы, якія русскiе выкарыстоўваюць у сваёй мове, і нават не ведаюць, што яны нашыя, пра гісторыю. Адукацыя.


Ну серьёзно? Разве это про популяризировать мову?

раскрыть ветку (1)
11
DELETED
Автор поста оценил этот комментарий

Дарагі мой чалавек, ну сурьёзна - у чым прыкол на Пікабу пісаць на мове?


Пане, гэта с пачатку было выключна па кантэнту беларускамоўная супольнасць.
І яна з самага пачатку існавання прыватная, яе проста так, акрамя як толькі калі сочыш за тэгамі знайсці нельга.


Для чаго?



А ў нас ёсць НАШЫ пляцоўкі дзе можна размаўляць на мове і публікаваць нейкі беларускамоўны кантэнт? НЯМА. Апошнія ліквідаваны ў тым годзе.

Суполка з'явілася ў рэзультаце відэа ад @Voiceover, які займаецца беларускай агучкай ня першы год і робіць гэта на прафесійным узроўні. Яго відэа не падабаліся ў адкрытай суполцы, таму я вырашыў стварыць куток для беларусаў, якія жадаюць бачыць кантэнт на мове.


Ну серьёзно? Разве это про популяризировать мову?



А я ня ставіў мэтай папулярызацыю мовы. Я ставіў мэту зрабіць кут для нашай мовы і гэта ў мяне выканана.

І калі ты мяне скажаш, што Маляваныч ня частка нашай культуры - я цябе ў склеп з бульбай кіну.


словы, якія русскiе выкарыстоўваюць у сваёй мове, і нават не ведаюць, што яны нашыя



Гледзячы на тое, якое стаўленне ў многіх расейцаў да мовы украінцаў, я не бачу сэнсу ў гэтай тэматыцы з самага пачатку. Навошта, асабліва калі суполку я рабіў дзеля беларусаў?

А, бачу расейскі флаг, пытанне здымаю.

А, яшчэ, сябры @kmet і @Introrevert ходзіце парагатаць.

показать ответы
10
Автор поста оценил этот комментарий

Ну блять, я вот все понял, оценил, но на российском ресурсе надо говорить по-русски. «Уголок Беларуси» не для бел.мовы, а для популяризации беларусской культуры. А она прекрасна — там куча крутого. Не надо портить лигу.

раскрыть ветку (1)
10
DELETED
Автор поста оценил этот комментарий

Не куток Беларусі, а куток БЕЛАРУСКАЙ МОВЫ, які з'яўляцца прыватнай. Калі вам гэта ня трэба, то другі скрын у дапамогу.

Иллюстрация к комментарию
Иллюстрация к комментарию
показать ответы
2
Автор поста оценил этот комментарий

У меня с чешским такая проблема - не чуецца. В чешском есть длинные гласные, а я их не слышу. А белорусский вообще падонкаффский язык, пачти олбанский) нарочно не придумаешь такое.

раскрыть ветку (1)
4
DELETED
Автор поста оценил этот комментарий

падонкаффский язык, пачти олбанский

А вось гэта вельмі памылковае меркаванне, паненка.

11
DELETED
Автор поста оценил этот комментарий

Дарагі мой чалавек, ну сурьёзна - у чым прыкол на Пікабу пісаць на мове?


Пане, гэта с пачатку было выключна па кантэнту беларускамоўная супольнасць.
І яна з самага пачатку існавання прыватная, яе проста так, акрамя як толькі калі сочыш за тэгамі знайсці нельга.


Для чаго?



А ў нас ёсць НАШЫ пляцоўкі дзе можна размаўляць на мове і публікаваць нейкі беларускамоўны кантэнт? НЯМА. Апошнія ліквідаваны ў тым годзе.

Суполка з'явілася ў рэзультаце відэа ад @Voiceover, які займаецца беларускай агучкай ня першы год і робіць гэта на прафесійным узроўні. Яго відэа не падабаліся ў адкрытай суполцы, таму я вырашыў стварыць куток для беларусаў, якія жадаюць бачыць кантэнт на мове.


Ну серьёзно? Разве это про популяризировать мову?



А я ня ставіў мэтай папулярызацыю мовы. Я ставіў мэту зрабіць кут для нашай мовы і гэта ў мяне выканана.

І калі ты мяне скажаш, што Маляваныч ня частка нашай культуры - я цябе ў склеп з бульбай кіну.


словы, якія русскiе выкарыстоўваюць у сваёй мове, і нават не ведаюць, што яны нашыя



Гледзячы на тое, якое стаўленне ў многіх расейцаў да мовы украінцаў, я не бачу сэнсу ў гэтай тэматыцы з самага пачатку. Навошта, асабліва калі суполку я рабіў дзеля беларусаў?

А, бачу расейскі флаг, пытанне здымаю.

А, яшчэ, сябры @kmet і @Introrevert ходзіце парагатаць.

раскрыть ветку (1)
4
DELETED
Автор поста оценил этот комментарий
Цьфу, сцяг.
19
Автор поста оценил этот комментарий

Сообщество "Куток беларускай мовы" не для бел. мовы? Вы можете поставить посты сего раздела в игнор и обсуждать совместимость "б..ть" и "культуры" в более специфичных сообществах.

раскрыть ветку (1)
1
DELETED
Автор поста оценил этот комментарий

@kmet https://pikabu.ru/edits/9714467/1698306 хлопцы, дапамажыце зняць палітыку.

Комментарий скрыт из поста адмодером сообщества. Ветка с ответами скрыта автоматически.
5
Автор поста оценил этот комментарий
Бляя, сперва подумал что Дробышевский постарел
раскрыть ветку (1)
4
DELETED
Автор поста оценил этот комментарий

Не, ну если сравнивать с Маляванычем моего детства - он тоже постарел.

Иллюстрация к комментарию
3
Автор поста оценил этот комментарий

Спасибо!

Если бы я знала только русский, было бы сложно понимать белорусский. Но я ещё чешский знаю, поэтому мне полегче. Смесь русского и чешского получается немного похоже на белорусский.

Кто бы мог подумать, что ваверка это белка? А на чешском это веверка - всё сразу понятно.

Но некоторые слова вообще ни на что не похожи.

Ну, полночь это север, у поляков так же. А вот калiсьцi это когда-то? Наогул - вообще? Совсем?

Надо открывать переводчик) а в переводчик надо ещё написать слово правильно, а как оно пишется? Но послушать интересно.

раскрыть ветку (1)
2
DELETED
Автор поста оценил этот комментарий

А вот калiсьцi это когда-то? Наогул - вообще?


Первое верное, второе также ещё и в целом, но там по контексту.

І галоўнае правіла беларускай мовы - як чуецца, так і пішацца ў большай частцы выпадкаў.

показать ответы
4
Автор поста оценил этот комментарий

А вот это "у краткое" как называется?

раскрыть ветку (1)
2
DELETED
Автор поста оценил этот комментарий

На русском как раз таки у краткое, на мове - у нескладовае, то бишь неслоговое. Идёт всегда после гласных вместо у или в, звучит как [w] или просто более короткое у.

показать ответы
4
Автор поста оценил этот комментарий

А мне нравится. Не всё понятно, конечно, это надо с переводом слушать. А как в переводчик это написать, букв-то у меня таких нету?)))

раскрыть ветку (1)
6
DELETED
Автор поста оценил этот комментарий

А шо незразумела і які сымбалі патрэбны? Беларускі таксама кірылічны.

А аБ бВ вГ гД д(Дж дж)(Дз дз)Е еЁ ёЖ жЗ зІ іЙ йК кЛ лМ мН нО оП пР рС сТ тУ уЎ ўФ фХ хЦ цЧ чШ шЫ ыЬ ьЭ эЮ юЯ я

показать ответы